ویروس سایبری

سردار سرتیپ پاسدار ‘غلامرضا جلالی’ روز شنبه در نخستین همایش دفاع سایبری در وزارت کشور، اظهار داشت: سایبر در جنگ های مدرن امروزی نقش مهمی را ایفا می کند. سایبر ازطریق کنترل صحنه نبرد و اطلاعات می تواند عامل پیروزی در یک جنگ باشد.

وی با اشاره به کارکردهای مختلف سایبر اظهار داشت: امروزه فناوری اطلاعات در بخش های مختلف مدیریتی کشور مانند اقتصاد، فرهنگ، دفاع و خدمات مورد استفاده قرار می گیرد.

رییس سازمان پدافند غیرعامل خاطرنشان کرد: فناوری اطلاعات نقش خون را در سیستم مدیریتی کشورها ایفا می کند.

سردار جلالی با اشاره به انواع مختلف تهدیدهای سایبری گفت: تهدیدهای سایبری در سطوح مختلف فردی، اجتماعی و ملی وجود دارد و برای این که حمله سایبری تهدید علیه منافع ملی شناخته شود باید دارای ویژگی هایی همچون عامل تهدید وابسته به یک دولت متخاصم باشد، تهدید علیه زیرساخت های کشور انجام شود و حوزه تهدید در ابعاد ملی و منطقه ای باشد.

وی ادامه داد: همچنین در تهدیدهای ملی، خسارات انسانی یا اقتصادی عمده باشد.

رییس سازمان پدافند غیرعامل، حمله روسیه به گرجستان را نمونه ای از حملات نظامی بیان کرد که در آن حمله سایبری نقش مکمل حمله نظامی داشت.

سردار جلالی یادآور شد: پیش از حمله نظامی ارتش روسیه به گرجستان، حمله ای سایبری علیه این کشور انجام شد و زیرساخت های مدیریتی آن را به هم ریخت.

وی اظهار داشت: در پدافند غیرعامل، کاهش آسیب پذیری، تولید قدرت، افزایش بازدارندگی و ارتقای پایداری زیرساخت های کشور در مقابل تهدیدهای سایبری دنبال می شود.

رییس سازمان پدافند غیرعامل خاطرنشان کرد: همچنین در پدافند غیرعامل به دنبال تولید بومی نرم افزارهای پایه و بومی سازی الگوهای مختلف دفاع سایبری هستیم.

سردار جلالی افزود: هم اکنون ۱۴۰ کشور در دنیا در حال تهیه ساز و کارهای لازم برای ایجاد ساختارهای دفاع سایبری هستند و ۲۲ کشور نیز این ساختارها را ایجاد کرده اند.

وی، فتنه سال ۸۸ را عرصه ای دانست که در آن تهدیدهای سایبری خود را آشکار کرد.

وی ادامه داد: در این فتنه دشمنان از طریق شبکه های اجتماعی به دنبال ایجاد ناامنی در کشور بودند.

رییس سازمان پدافند غیرعامل با برشمردن نقاط ضعف و قوت جمهوری اسلامی ایران در عرصه دفاع سایبری گفت: کشورهای متخاصم علیه ایران دچار ضعف در ساختار فناوری اطلاعات هستند که همین مساله آنها را در مقابل تهدیدها آسیب پذیر می کند.

سردار جلالی، تشکیل اولین قرارگاه دفاع سایبری، ایجاد مرکز رخدادهای رایانه ای ماهر، تولید دانش فنی بومی، بالابردن ظرفیت نیروهای انسانی متخصص در عرصه سایبر را از جمله امتیازات ایران در عرصه دفاع سایبری عنوان کرد.

وی با تاکید بر لزوم ایجاد ارتش سایبری در کشور گفت: با توجه به این که امروز فضای سایبر فضای جنگی محسوب می شود باید ارتش سایبری نیز در کشور وجود داشته باشد.

رییس سازمان پدافند غیرعامل افزود: ارتش سایبری باید در همه بدنه مدیریتی جامعه موجود باشد و البته رویکرد دفاعی خود را حفظ کند.

سردار جلالی خاطرنشان کرد: ارتش سایبری باید از آمادگی لازم برای پاسخگویی به تهدیدهای سایبری دشمنان برخوردار باشد و پشتیبانی لازم نیز از این ارتش انجام شود.

منبع: ایرنا

/ 0 نظر / 39 بازدید