پدافند غیر عامل

پدافند غیر عامل را بهتر بشناسیم

 

     پدافند غیر عامل مجموعه اقداماتی است که بدون استفاده از سلاح و تجهیزات برای پایداری و حفظ جان مردم استفاده می‌شود و زمانی که تهدیدات از زمان تهدید همتراز به غیرهمتراز تبدیل می‌شود دفاع غیرعامل صورت می‌گیرد؛ همانند ساختن سنگر برای موشک، دفاع از تأسیسات و تجهیزات، بردن کارخانجات به مناطق امن و یا دفاع از مردم که مهم‌ترین دفاع پدافند غیرعامل محسوب می‌شود.»

     مهم‌ترین دفاع پدافند غیرعامل محسوب می‌شود و وقتی تهدیدات از نظر توان و ظرفیت در یک حالت برابر میان دو کشور صورت گیرد، پدافند غیرعامل در کنار “تهدید همتراز” عمل می‌کند.

     چین، ایران، روسیه و کره شمالی دارای پدافند غیر عامل هستند. در بخش غیرنظامی پدافند غیرعامل، “دفاع مردم ‌محور” مهم‌ترین بخش این دفاع محسوب می‌شود و کشورهای دنیا در استفاده از این موارد به دو دسته تقسیم می‌شوند: چین، روسیه و کره شمالی از کشورهایی هستند که از این موارد برای دفاع از کشورشان استفاده می‌کنند و برخی کشورها همانند سوئیس، سوئد و نروژ به پدافند غیرعامل نمی‌پردازند، اما کشور ما به این نوع دفاع اهمیت می‌دهد و تهدیدات را در این زمینه دنبال می‌کند، چرا که ماهیت تهدیدات از کشورهای همسایه به فرامنطقه‌ای تغییر یافته است.

     آمریکا و اسرائیل جنگ “مردم‌محور” یا جنگ “بی‌قاعده” را علیه ایران در دستور کار خود قرار داده‌اند. ساسی‌ترین مأموریت پدافند غیرعامل پایش تهدیدات، رصد کردن، بررسی و آنالیز کردن تهدیدات در حوزه‌های غیرنظامی است، آمریکا و اسرائیل دشمنان ما هستند و برای اینکه بتوانیم با تهدیدات آنها برخورد کنیم برنامه‌ها و استراتژی آنها را مورد مطالعه قرار می‌دهیم و آنچه از مطالعه تهدیدات دشمن به دست آورده‌ایم این است که استراتژی جنگ مردم‌محور یا جنگ بی‌قاعده را در دستور کار خود قرار داده‌اند .

    عملیات ثابت روانی، جنگ نرم، تهدیدات اقتصادی و حملات سایبری از جمله تهدیدات دشمن در پدافند غیرعامل است که در بعد اقتصادی هزاران شرکت ایرانی را بلوکه کرده است. آمریکا برای تحریم اقتصادی ایران سازمانی با عنوان “مرکز رگه‌های اقتصادی” در کشور خود و دبی تأسیس کرده است و درصدد است با فعالیت آن، تجار و بازرگانان ایرانی را با مشکل مواجه کند و ما این عمل را جنگی علیه اقتصاد کشورمان می‌دانیم.

     اولویت سازمان پدافند غیرعامل در سال ۹1 دفاع سایبری است،باید بدانیم که یک روز در هفته دفاع مقدس به نام روز “پدافند غیرعامل” اختصاص یافته است، چرا که پدافند غیرعامل بخشی از دفاع کشور ما در برابر دشمنان محسوب می‌شود.

    صحبت های سردار “غلامرضا جلالی”، رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در نشست خبری در مقر راهیان نور مهرماه 90

/ 0 نظر / 36 بازدید